top of page

zielnik polski

Zielnik polski to muzyczny kalendarz współistniejących ze sobą nierozerwalnie: przestrzeni sacrum i profanum; potrzeby duchowości w wymiarze świeckim i religijnym (Zielone Świątki / Zesłanie Ducha Świętego; Panna zielna / Wniebowzięcie Maryi Panny; Panna siewna / Narodzenie Maryi Panny), rygorów dorocznej obyczajowości i pór roku.
Zielnik polski to nowe interpretacje – wokalne, muzyczne i tekstowe – wątków hagiograficznych, apokryficznych i motywów sacrum zakorzenionych w obyczajowości ludowej (Zofia, Dorota, Brat Albert, Stanisław ze Szczepanowa).
Zielnik polski to autorska forma kantatowa – muzyka Stanisława Słowińskiego do tekstów Jana Słowińskiego w wokalnej interpretacji Joanny Słowińskiej. Prapremiera koncertu i odsłona w formie kameralnej odbyła się w Opactwie Benedyktynek w Staniątkach oraz w Bazylice Franciszkanów w Krakowie w ramach festiwalu Cracovia Sacra.
Pod koniec 2015 roku materiał został zarejestrowany podczas koncertu w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w składzie: Joanna Słowińska – wokal, Stanisław Słowiński – skrzypce, Katarzyna Pietrzko – instrumenty klawiszowe, Justyn Małodobry – kontrabas, Maksymilian Olszewski – perkusja, orkiestra Sinfonietta Cracovia.

Premiera albumu planowana jest na lato 2016.

bottom of page