top of page

duch

DUCH powstał na początku 2010 roku w mieście Kraków . Zespół łączy w sobie klasyczne instrumentarium (instrumenty smyczkowe) z nowoczesnym mocnym brzmieniem, stylistyką i ekspresją sceniczną.

Członkowie Ducha z powodzeniem godzą inspirację twórczością kompozytorów muzyki klasycznej – Arvo Pärta, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara – z fascynacją brzmieniem i działalnością ikon współczesnej elektroniki i muzyki alternatywnej, jak Björk, Sigur Rós, Tool, Squarepusher, U.N.K.L.E., czy Massive Attack.

13 lipca 2011, w warszawskim klubie Sen Pszczoły odbyła się premiera debiutanckiego albumu DUCHa. Trasa promocyjna zatytułowana „Duch de Pologne” objęła kilkadziesiąt koncertów na terenie całej Polski. Odwiedzając fanów w całym kraju, DUCH przemierzył blisko 4 000 km. W niecały miesiąc później, w sierpniu 2011, premierę miał pierwszy teledysk DUCHa do utworu „Czarne Koła”, z tekstem Tadeusza Gajcego. 

W sierpniu 2012 r. światło dzienne ujrzał drugi długogrający album grupy zatytułowany „Akustronika”. Zespół wraz z wydaniem płyty dał początek zupełnie nowemu gatunkowi muzycznemu o tej samej nazwie. Na płycie znalazły się autorskie kompozycje z tekstami inspirowanymi tomem wierszy „Antologia Spoon River” amerykańskiego poety Edgara Lee Masters’a. W tym samym czasie DUCH ruszył w trasę koncertową, która trwała 30 dni i objęła 26 koncertów w 24 miastach na terenie całego kraju.

Zespół DUCH wystąpił m.in. na antenie TVP2, w Studio im. Agnieszki Osieckiej na antenie Radiowej Trójki, na scenach festiwalowych (SlotArt Festiwal 2011, SlotArt Festiwal 2012 - duża scena, Slot Fest „O Wschodzie”, Festiwalu Rozstaje 2011, Warsaw Music Week 2012). DUCH jest laureatem nagród i wyróżnień m.in. Festiwalu Piosenki Studenckiej, Festiwalu im. Marka Grechuty „Korowód” (2010 i 2011), festiwalu FAMA.

* AKUSTRONIKA
to zupełnie nowy (choć nie pozbawiony twórczych inspiracji dokonaniami minionych epok) gatunek muzyczny; u jego podłoża leży dążenie do rozszerzenia możliwości fakturalnych, brzmieniowych i formalnych akustycznego aparatu wykonawczego przy silnej inspiracji współczesną muzyką elektroniczną.
* Nadrzędnym wyróżnikiem gatunku: AKUSTRONIKA jest kreacja struktur rezonansu właściwych instrumentarium elektrycznemu oraz elektronicznemu wyłącznie za pomocą rezonatorów organicznych. 
* AKUSTRONIKA
to odpowiedź na poszukiwanie brzmień, faktur, form, barw w muzyce elektronicznej; przekładając je na grunt muzyki akustycznej chcemy zainicjować zupełnie nowy kierunek poszukiwań.
* Powołując do istnienia AKUSTRONIKĘ pragniemy zainicjować rozkwit współczesnej muzyki akustycznej czerpiąc z dokonań najwybitniejszych twórców muzyki elektronicznej.
* AKUSTRONIKA
to nie tylko efekt, ale i zespół dążeń. Każdy zabieg, który ma na celu progres w którymkolwiek z elementów dzieła muzycznego, a który nadaje danemu utworowi zupełnie nową jakość zgodną zarazem z założeniami AKUSTRONIKI - stanowi o przyporządkowaniu do ww gatunku.
* AKUSTRONIKA
obejmuje przejawy sztuki muzycznej w każdej możliwej obsadzie wykonawczej; od struktur dźwiękowych realizowanych solo, po dzieła multisymfoniczne; skład zespołu nie jest nigdy ograniczeniem.

DUCH - debiut

AKUSTRONIKA

bottom of page